МОРЕТО остана в плейофа по баскетбол, изравни 1:1 победи, предстои решаващ трети мач в Пловдив! МНЕНИЯТА след мача:

Морето остана в плейофа по баскетбол, 1/4-финал, изравни победите 1:1, предстои решаващ трети мач в Пловдив! Подробностите:

Черно море Тича поднесе сензация във втория кръг на четвъртфиналните плейофи в НБЛ. Пред собствена публика баскетболистите на Дарин Великов се наложиха с 85:79 над фаворита в серията Академик Бултекс 99. Двубоят премина през много обрати, като до последно не се знаеше кой ще спечели. Отборът, който ще се класира на полуфиналите, ще стане ясен във вторник, като Академик е домакин на третия мач. Също до трети мач я докараха Берое – Спартак (Пл) и Рилски спортист – Балкан. Само „ЛУКоял Академик“ вече е на финал след 2 победи над Ямбол.

Гостите от Пловдив поведоха в началните минути на мача с 8:0, но после Черно море Тича излезе напред при 10:8. След това двубоят вървеше равностойно. След първата част резултатът беше 20:16 за варненци. Подемът в играта на „моряците“ продължи и в началните минути на втората четвърт. В един момент разликата стигна 9 точки в тяхна полза, но Академик Бултекс 99 успя да свали изоставането си на 2 малко преди почивката. Тимът на Асен Николов обаче не успя да направи пълен обрат и след първото полувреме изоставаше с 5 точки.

Академик Бултекс 99 започна ударно третия период и след серия от 11:0 излезе напред в резултата. След това тимът поддържа минимална разлика от няколко точки, но при оставащи три минути до края на частта се стигна до ново равенство. Все пак преди последната четвърт гостите бяха напред с 3 точки. Драмата продължи и през решителната част, като имаше честа смяна на водачеството. Домакините поведоха със 7 точки 43 секунди преди края. Академик Бултекс 99 опита да се върне в мача, но това не стана.

Над всички за победителите бе Никола Джурич с 20 точки, 9 борби и 6 асистенции. Капитанът Станислав Цонков е с 15 точки, 14 има Деян Карамфилов, с 13 се отчете Веселин Георгиев, а с 12 е Венелин Христов.

Мненията след мача:
Дарин Великов, треньор на „Черно море Тича“:
„Много съм щастлив, че стигнахме до трети мач в серията срещу втория в редовния сезон. Победихме отбор с толкова много чужденци. Днес наистина мога да кажа, че моите момчета особено във фаза защита играха като гладиатори. Няма как да не похваля отбора си. Изключително съм доволен от желанието и действията ни в защита. Страхотен мач в защита на Вени. Той опази може би най-добрият състезател чужденец в България в момента. Справи се и Антони Диков. Всички в защита свършиха страхотна работа. Ако не бяха непредизвиканите ни грешки, ние щяхме да победим с над 15 точки, което аз го очаквах. Още като бяхме в Пловдив казах, на момчетата, че имаме още едно ходене до там. Не използвах Мрджан, защото той е в тежко състояние. Няма как да влезе. Не съм човек, който ще тръгне да пуска невъзстановени състезатели. Няма логика един човек, който е невъзстановен и не е тренирал да влиза да играе. Мрджан ще бъде на терена, когато е готов. Знам, че ни предстои един изключително тежък трети мач. Щастлив съм, че това, което обещах преди един месец се вижда. „Черно море“ е различен и ще има роля в плейофите. Тогава много малко хора ми вярваха. Надявам се днес да са се уверили, че работим страхотно в последните 30 дни. Ние сме и в много добро физическо състояние. Подготовката ни бе насочена в тази посока. Очакваше се да има 3 мача. Аз смятам, че във вторник физическото ни състояние ще бъде на ниво“.

Асен Николов, треньор на „Академик Бултекс“: „Поздравявам отбора на Варна. Бяха опрени до стената. Заслужено спечелиха. Бяха много агресивни. Мачът, според мен, се реши 2-3 минути преди края на четвъртата част. Взехме някои грешни решения в нападение. Допуснахме след една наша тройка много лесно да ни върнат тройка на Цонков. Допуснахме грешка там и чисто в психологически план се загуби мачът. Със сигурност ще има напрежение в третия двубой и върху двата отбора. Повечето напрежение ще е върху нас, тъй като влязохме като фаворити в тази серия. Смятам, че ще се справим и ще преодолеем отбора на Варна“.